2019: 2. Division Herrer og Liga 2 damer rykker op
2019: 2. DIVISION HE..
Dame/herredouble klubturnering 25. august 2019
DAME/HERREDOUBLE KLU..
RTKs 40+ og 50+ere kan 21/8 vinde “JM 2019”
RTKS 40+ OG 50+ERE K..
RTKs 60+ere kan 17/8 vinde “JM 2019”
RTKS 60+ERE KAN 17/8..
1 GULD og 3 SØLV til Anni og Per ved DM 2019
1 GULD OG 3 SØLV TIL..
Anni og Ole vinder SØLV ved Skaw Open 2019
ANNI OG OLE VINDER S..
Er du 60+RTKer, så spil skumtennis i Bellevue

Er du 60+RTKer, så spil skumtennis i Bellevue

Hvis du er 60+, får du nu mulighed for med tilskud fra Aarhus Kommune at spille skumtennis i BellevueHallen fredage kl. 10-11.

Hvis interessen blandt 60+RTKere er til stede, startes lige efter nytår og spilles frem til RTKs standerhejsning lørdag 25. april.
Der vil blive en mindre egenbetaling.
Du vil få kyndig instruktion ved opstart og får med sikkerhed mange sjove og gode timer med garanti for røde kinder i et fedt fællesskab.

Hvad er skumtennis?
Skumtennis spilles på badmintonbaner, hvor nettet er sat ned i minitennishøjde. Pointsystemet er det samme som i almindelig tennis. Der spilles med en skumbold, som er nemmere at styre end en almindelig tennisbold. Det gør, at spillet kan holdes i gang lang tid, og at man dermed får længere og mere spændende dueller! - link til reglement nedenfor.

Send gerne hurtigt SMS/mail til Erik Segel på 24446409 eller eriksegel@gmail.com, hvis du er interesseret.

Erik Segel

LINK til Reglement for Skumtennis  
Er du 60+RTKer, så spil skumtennis i Bellevue - RTK
Sponsorer