Turnering og resultater

Turnering og resultater

RTKs klubfinaler 2018
RTKs klubfinaler 2018

RTKs klubfinaler 2018

Lørdag 15. september 2018
A-damesingle: Anette Sejr - Liz Abildgaard 6/2 6/2
A-herresingle: Rasmus Sejr Gad - Alexander Sunke 6/0 6/3
A-damedouble: Anette Sejr/Ulla Hansen - Liz Abildgaard/Mette Espersen 6/3 6/4
A-herredouble: Alexander Sunke/Rasmus Sejr Gad - Jan-Erik Ørum-Petersen/Lars Lynge 6/0 6/3
A-mixdouble: Carlijn Steinweg/Erik Segel - Mette Espersen/Henrik Korr 7/6(4) 1/6 6/3

B-damesingle: Annette Sandahl Christiansen - Lisbeth Andersen 6/4 6/7(6) 6/4
B-herresingle: Torben Lund - Jacob Sand 6/0 6/1
B-damedouble: Merete Rendbæk/Annette Sandahl Christiansen - Lisbeth Andersen/Lone Kirketerp 6/3 6/0
B-herredouble: Ernst Max Nielsen/Torben Lund - Kasper Strand/Frederik Christiansen 6/2 6/3
Individuelle mesterskaber 2018
Individuelle mesterskaber 2018

Individuelle mesterskaber 2018

Ud over RTKs interne klubturnering eksisterer der turneringer, som måske er noget for dig - som spiller eller tilskuer.
11.-18. marts: DM for veteraner INDE - Rundforbihallen, Nærum
12.-15. april: DM for seniorer INDE - Hillerød Tennisklub
18.-21. april: Fed Cup - Grækenland
21. april: Motionstræf - Holstebro
5. maj: "Tennissportens Dag"
27. maj: Damedouble-turnering - Aalborg TK
27. maj -10. juni: French Open - Paris - se: www.rolandgarros.com
8.-10. juni: "JM-indledende" for juniorer UDE - Skovbakken, AGF og Aarhus 1900
8.-10. juni: "JM-indledende" for seniorer UDE - AGF og Aarhus 1900
15.-17. juni, ALTS: JM for veteraner UDE - ALTS
16. juni: "JM-finaler" for juniorer og seniorer UDE - Skovbakken
25. juni - 1. juli: ITF turnering U18 - Aarhus 1900
29. juni - 3. juli: Gudenå Cup for juniorer, seniorer og veteraner - Randers
2.-15. juli: Wimbledon - London - se: www.wimbledon.org
4.-15. juli: DM for juniorer og seniorer UDE - KB Tennis
15.-21. juli: Leschly Cup - ALTS
21.-26. juli: Skaw Open - Skagen
28. juli - 4. august: DM for veteraner UDE - 35+-80+ - Hareskov-Værløse TK
27. august - 9. september: US Open - New York - se: www.usopen.org
14.-27. januar 2019: Australian Open - Melbourne
JTUs kalender   DTFs kalender  
Holdturnering under DTF, JTU og DGI 2018
Holdturnering under DTF, JTU og DGI 2018

Holdturnering under DTF, JTU og DGI 2018

RTK er repræsenteret i holdturneringer, som DTF og JTU arrangerer.
Der er mulighed for holdturnering på "alle niveauer" lige fra nybegynder til elite - så "ALLE kan være med".

Meld dig til turneringsleder Erik Segel, hvis du har lyst til at spille holdturnering. Mail til Erik på eriksegel@gmail.com eller skriv helst senest 10. maj dit navn på den liste, som er ophængt i klubhuset. Nogen skal også melde sig som holdkaptajn - specielt, hvis der oprettes nye hold. Der tilstræbes brede trupper til de enkelte hold.

Spilledatoer:
1. Division damer, Jyllandsserien damer samt 2. Division herrer, serie 1 og 2 herrer følgende 5 lørdage: 12/5, 26/5, 2/6, 11/8 og 18/8.
Jyllandsserie-Veteran 40+, 50+ og 60+ følgende 5 onsdage: 30/5, 6/6, 20/6, 15/8 og 22/8.

Hvis der er interesse (en skal melde sig som holdkaptajn), kan der oprettes yderligere hold - det gælder specielt i weekenden, hvor der er bedst plads på anlægget.

Der er mulighed for 2- eller 4- personers dame-, herre- og mixedrække i JTUs fleksible holdturnering, DTF Cup for motionister og DGIs holdturnering, hvor disse turneringer mere er for motionister - kampene aftales fra gang til gang (primært weekend og for- og eftermiddage) - se OPSLAG i klubhuset og på DTF, JTU og DGIs hjemmesider eller spørg Erik Segel.

2016 blev der udarbejdet og i klubhuset ophængt en rangliste + udfordringstavle - er du ikke med på udfordringstavlen, så kontakt Erik Segel. Er du ikke er tilfreds med din placering på ranglisten, så benyt udfordringstavlen. RTK har IKKE lukkede hold - alle RTKs hold sættes efter styrke.

Du er velkommen til at kontakte klubbens turneringsleder Erik Segel (24446409/eriksegel@gmail.com). Det er en forudsætning, at du deltager aktivt på holdene - dvs. før, under og efter kampene, samt at du helst spiller mindst 3 ud af 5 holdkampe. Du kan også melde dig som reserve, så vi kan ringe til dig ved afbud.

Holdturneringerne lægger beslag på banerne - turneringsledelsen vil i den udstrækning, det er muligt, placere kampene, så de er til mindst mulig gene for klubbens øvrige medlemmer. Når tidspunkterne for hjemmekampene kendes, vil de komme på RTKs hjemmeside og blive opslået i klubhuset.

Støt vore spillere, se gode tenniskampe, mød andre medlemmer og få nogle gode tennisstunder. Vore bedste dame- og herrehold spiller begge i hhv. 1. og 2. division - så der vil blive spillet tennis på højt niveau og utvivlsomt mange spændende kampe i RTK, når vore bedste hold spiller hjemme, og "Cafe Nede Ved Vandet" har åbent.
Holdturnering - Hjemmekampe 2018  
RTK´s hold i holdturneringen 2018
RTK´s hold i holdturneringen 2018

RTK´s hold i holdturneringen 2018

Slutstatus per 10. september
Senior, damer (1. division vest, pulje 2):
Holdkaptajn: Lone Dall
1. holdet møder: ALTS (hjemme), Aalborg Østre (ude), Aars (hjemme), Aarhus 1900 (ude) og AGF (hjemme)
Spilledatoer er flg. lørdage: 12/5, 26/5, 2/6, 11/8 og 18/8.
Efter 3-1, 2-2, 3-1, 1-3 og 4-0 sluttede holdet som nummer 2 og dermed 3. stærkeste jyske hold.

Senior, herrer (2. division vest, pulje 2):
Holdkaptajn: Rasmus Sejr Gad
1. holdet møder: Skanderborg (ude), Randers II (hjemme), Aarhus 1900 III (ude), Silkeborg (hjemme) og Aars (ude)
Spilledatoer er flg. lørdage: 12/5, 25/5 (fredag), 2/6, 11/8 og 18/8.
Efter 6-0, 5-1, 6-0, 6-0 og 5-1 sluttede holdet som nummer 1 og spillede søndag 9. september i Esbjerg playoffkamp mod Esbjerg om oprykning til 1. division. Den kamp tabte RTK 4-0 til et stærkt Esbjerg-hold og spiller 2019 fortsat i 2. division.

Senior, damer (Jyllandsserie, pulje 2)
Holdkaptajn: Anni Michelsen
2. holdet møder: Hadsten (ude), Aarhus 1900 (ude), AGF (hjemme) og Skanderborg (hjemme)
Spilledatoer er flg. lørdage: 26/5, 2/6, 11/8 og 18/8.
Efter 2-1, 1-2, 1-2 og 2-1 sluttede holdet som nummer 2.

Senior, herrer (Serie 1, pulje 3):
Holdkaptajn: Erik Segel
2. holdet møder: HEI (ude), Hinnerup (ude), Brabrand (hjemme), AGF (hjemme) og Ebeltoft (ude)
Spilledatoer er flg. lørdage: 12/5, 26/5, 2/6, 11/8 og 18/8.
Efter 6-0, 2-4, 4-2, 2-4 og 5-1 sluttede holdet som nummer 2.

Senior, herrer (Serie 2, pulje 2):
Holdkaptajn: Henrik Korr
3. holdet møder: Horsens (ude), Sønderborg (hjemme), Hasle (hjemme), Aarhus 1900 (ude) og Skanderborg (ude)
Spilledatoer er flg. lørdage: 12/5, 26/5, 2/6, 11/8 og 18/8.
Efter 6-0, 3-3, 6-0 og 6-0 sluttede holdet som nummer 1 og vandt søndag 26. august puljefinalen mod AGF med 5-1 om oprykning til serie 1.

Veteran 40+ (Jyllandsserie):
Holdkaptajn: Anette Sejr
Holdet møder: AGF (ude), Aarhus 1900 (ude), Brabrand (hjemme), Skive (hjemme) og Randers (ude)
Spilledatoer er flg. onsdage: 30/5, 6/6, 13/6, 15/8, 22/8 + evt. DM-slutspil Lyngby 8+9/9.
Efter 0-8, 8-0, 5-3, 6-2 og 8-0 sluttede holdet som nummer 2.

Veteran 50+ (Jyllandsserie, pulje 1):
Holdkaptajn: Asger Gade
Holdet møder: Hjørring (ude), HEI (hjemme), ALTS (hjemme), Aarhus 1900 (ude) og Silkeborg (hjemme)
Spilledatoer er flg. onsdage: 30/5, 6/6, 20/6, 15/8, 22/8 + evt. DM-slutspil Lyngby 8+9/9.
Efter 2 x 8-0 og 3 x 7-1 genvandt holdet JM-2018 og vandt bronze ved DM-slutspil i Lyngby 8+9/9.

Veteran 60+ (Jyllandsserie):
Holdkaptajn: Erik Segel.
Holdet møder: Aalborg TK (hjemme), HEI (ude), Holstebro (ude), ALTS (ude) og Aarhus 1900 (ude)
Spilledatoer er flg. onsdage: 30/5, 6/6, 20/6, 15/8, 22/8 + evt. DM-slutspil Lyngby 8+9/9.
Efter 6-2, 8-0 3-5 og 8-0 og 3-5 sluttede holdet som nummer 2.
Divisionstennis i RTK 2018
Divisionstennis i RTK 2018

Divisionstennis i RTK 2018

Slutstatus Per 10. september opdateret med resultater:
RTKs damer slutter som nummer 2.
RTKs herrer vandt 2. division Vest og spillede 9. september playoff mod Esbjerg om oprykning til 1. division - den kamp tabte RTK med 4-0 til et stærkt Esbjerg-hold.
Matchdage for RTK´s damer i 1. division vest:
Lørdag 12. maj kl. 10.30: RTK - ALTS: 3-1
Lørdag 26. maj kl. 12.00: Aalborg Østre - RTK: 2-2
Lørdag 2. juni kl. 10.30: RTK - Aars: 3-1
Lørdag 11. august kl. 12.00: Aarhus 1900 - RTK: 1-3.
Lørdag 18. august kl. 10.30: RTK - AGF: 4-0

Matchdage for RTK´s herrer i 2. division vest:
Lørdag 12. maj kl. 11.30: Skanderborg - RTK: 0-6
Fredag 25. maj kl. 17: RTK - Randers II: 5-1
Lørdag 2. juni kl. 12.00: Aarhus 1900 III - RTK: 0-6
Lørdag 11. august kl. 9.00: RTK - Silkeborg: 6-0.
Lørdag 18. august kl. 11.30: Aars - Risskov: 1-5.

Kom og støt vore 1. hold på hjemme- og udebane! Kampstart sædv. kl. 11.

I år vil holdene yde endnu mere, så der bliver go´ tennis til holdkampene. Holdene består af Merete Andersen, Lone Dall, Olga Palm og Katrine Seidelin Fredsøe på damesiden - samt Rasmus Borgquist, Julius Sejr Gad, Rasmus Sejr Gad, Sigurd Nellemann, Alexander Sunke og Jan-Erik Ørum-Petersen på herresiden. 1. division for damer og 2. division for herrer ser stærke ud i år, så alle skal være på tæerne og klar til kamp. Og det bliver nødvendigt for at blande sig i toppen.

Til hjemmekampene vil der være fælles morgenmad kl. 10 - her vil spillerne naturligvis være til stede. Støt op om vore to divisionshold og gør dem selskab til hjemme- og udekampene - gerne allerede fra kl. 10 til hjemmekampene, hvis I skulle have lyst. Så yder de med garanti deres bedste, så der kommer tennis på højt niveau.
Forhåbentlig kommer der mange på anlægget til kampene, så det bliver dage med hyggeligt samvær for klubbens medlemmer. Skulle solen kigge frem, så er det jo bare endnu bedre.

Biv, Liz og Mona åbner igen "Cafe Nede Ved Vandet". De sørger for kvalitetsråvarer, kaffe på kanden m.v.. Players Lounge åbner kl. 09.00, og der er åbent så længe, der er varer på hylderne.

I modsætning til Wimbledon er der adgang, ikke blot for spillere, men også for gæster og pårørende - så mød op og nyd den gode tennis. Tennis på højt plan og helt gratis.

Klubben byder på kaffe og måske falder der en skive brød af til dem, der bakker op om vore spillere. Vi forbeholder os ret til at liste små prisskilte ind, såfremt arrangementet bliver for "populært" og ved kødannelse.

Hvis der er stemning for det, så kan der jo tændes op i grillen til aften. Det er helt op til de fremmødte, hvordan dagen skal udvikle sig. Dog ligger det fast, at man skal heppe på klubbens hold - det er ikke til diskussion.
Klubturnering 2018 - tilmeldingsfrist 12. august
Klubturnering 2018 - tilmeldingsfrist 12. august

Klubturnering 2018 - tilmeldingsfrist 12. august

RTK´s store interne klubturnering 2018, hvor alle klubbens medlemmer kan deltage, starter torsdag 30. august og slutter med "Den festlige Finaledag" lørdag 15. september.
ALLE INDLEDENDE KAMPE spilles i en forlænget weekend "torsdag 30. august til søndag 2. september" med om muligt mindst to kampe i både single- og doublerækkerne og om muligt "Puljespil" eller "Vinder- og taberrunde".

Har du ønsker til spilletidspunkt for weekenden "torsdag 30. august til søndag 2. september", så skriv det på tilmeldingslisterne, eller mail det til turneringsleder Erik Segel på eriksegel@gmail.com.

FINALER spilles lørdag 15. september (reservefinaledag søndag 16. september) - finaler kan heller IKKE flyttes.

EKSTRATILBUD: "Åben-Mixdouble" - spilles lørdag 9. juni, inkl. finale - efterfulgt af Gourmetaften.

Veteranrækker og "almindelig mixdouble" genindføres 2018.

Juniorkampe koordineres af klubbens ungdomskoordinator Anette Sejr.

Tilmeldingslister er ophængt i klubhuset ved standerhejsning - tilmeldingsfrist søndag 12. august.
Reglement for RTKs klubturnering 2018  
Reglement for RTKs klubturnering 2018
Reglement for RTKs klubturnering 2018

Reglement for RTKs klubturnering 2018

Mesterskaberne afholdes på de datoer, som bestyrelsen fastsætter. Datoerne kan ses ved tilmeldingen og på RTKs hjemmeside.
1. 2018 udbydes niveau A, B og C + junior- og veteranrækker. Man kan deltage i max. 3 rækker.
Herudover udbydes "Åben-Mixdouble" (se senere) som et ekstratilbud.

2. Alderskategorier:
U12/U14/U16/U18: Juniorer, der TIDLIGST 2018 fylder hhv. 12, 14, 16 og 18 år.
40+/50+/60+/70+: Veteraner, der SENEST 2018 fylder hhv. 40, 50, 60 og 70 år.

3. I A-DS, -HS, -DD, -HD og -MD spiller "de op til 16 stærkeste spillere/par" - de resterende spiller i B- og C-række. I C-rækken - række for nybegyndere - kan man normalt deltage max. 2 år.

4. Veteranrækker oprettes kun, såfremt der er mindst 6 deltagere/par - ellers "lægges rækker sammen".

5. Om muligt "Puljespil" eller "Vinder- og taberrunde", så man får mindst 2 kampe.

6. "Åben-Mixdouble" er med "TILMELDING UDEN MAKKER", hvor turneringsledelsen står for lodtrækning efter stærk-svag-princippet. Alle kampe inkl. finale spilles på EN DAG.
"Åben-Mixdouble" er et ekstratilbud UD OVER de "max. 3 rækker, man må tilmelde sig".

7. Hvis ikke andet er anført, spilles alle indledende kampe "bedst af 3 sæt", dvs. med tie-break ved stillingen 6-6 i 1. og 2. sæt + 3. sæt som "super-match-tie-break" (tie-break til 10 points). Spilleformat afhænger dog af antallet af deltagere i rækkerne, dvs. ikke nødv. 3 normale sæt.
Alle finaler spilles "bedst af 3 sæt" med tie-break ved stillingen 6-6 i alle sæt.

8. Indledende kampe og finaler kan IKKE flyttes.

Det påhviler deltagerne, at følge nævnte regler. Deltagelse i en "forkert række" kan medføre diskvalifikation. Tvivl om de enkelte deltageres rangering/"styrke" afgøres suverænt af turneringsledelsen.
Danske Tennis Veteraners mesterskaber 2018
Danske Tennis Veteraners mesterskaber 2018

Danske Tennis Veteraners mesterskaber 2018

DM for veteraner UDE 28. juli - 4. august, Hareskov-Værløse TK.
I et samarbejde mellem Danske Tennis Veteraner og Hareskov-Værløse TK bydes alle tennis-veteraner velkommen uge 31 - læs mere herom på Danske Tennis Veteraners hjemmeside (www.dansketennisveteraner.com). Der er rækker fra 35+ til 80+.
Kontakt evt. Erik Segel på 24446409/eriksegel@gmail.com.
Veteran-DM 2018: Anni Michelsen 3-dobbelt mester
Veteran-DM 2018: Anni Michelsen 3-dobbelt mester

Veteran-DM 2018: Anni Michelsen 3-dobbelt mester

Anni Michelsen 3-dobbelt mester ved Veteran-DM indendørs i Rundforbihallen marts 2018
DS60+: Anni Michelsen, RTK - Solveig Kaas, Roskilde: 6/3 6/3
DD60+: Anni Michelsen, RTK/Birgit Carlsen, Aarhus 1900 - Inge Nilsson/Lene Rasmussen, Birkerød 6/1 6/4
MD55+: Anni Michelsen, RTK/Christian Risager, Hillerød - Mona Slothuus/Lars Mathiesen, Lyngby - 6/3 7/5
JM februar 2018: 7 mesterskaber til RTK
JM februar 2018: 7 mesterskaber til RTK

JM februar 2018: 7 mesterskaber til RTK

Ved JM I Århus 1900 vandt RTK syv mesterskaber
DD 45+50: Merete Andersen/Lone Dall - Henriette Malcolm Løvborg/Nina Løchte (Silkeborg) 6/3 6/2
HS 50: Jan-Erik Ørum-Petersen - Troels Klausen (Silkeborg) 6/3 6/1
DS 50+55: Nina Løchte (Silkeborg) - Merete Andersen 6/3 6/3
HD 50+55: Jan-Erik Ørum-Petersen/Lars Lynge - Erik Sejersen/Torkild Bisgaard (ALTS) 6/1 6/0
MD 55: Anni Michelsen/Asger Gade - Pia Mauntzhausen/Knud Pedersen (Stautrup) 6/1 6/0
DD 55+70: Kirsten Lund Hermansen/Inger Bendig (Århus 1900) - Birgit Skovgaard (ALTS)/Dorte Popenda (Århus 1900) 7/6 6/1
DS 60+70: Anni Michelsen - Inger Bendig (Århus 1900) 6/1 6/0
MD 60+65: Ulla Hansen/Ernst Max Nielsen - Hanne Klausen (Holstebro)/Elo Jepsen (HEI) 6/3 6/4
RTKs klubfinaler 2017
RTKs klubfinaler 2017

RTKs klubfinaler 2017

RTKs klubfinaler lørdag 16. september 2017
A-damesingle: Anni Michelsen - Marie Thyssen Christoffersen 6/2 6/2
A-herresingle: Rasmus Gad - Jan-Erik Ørum-Petersen 6/2 7/5
Damedouble: Merete Andersen/Lone Dall - Kirsten Lund Hermansen/Carlijn Steinweg 6/1 6/7(4) 6/4
A-herredouble: Julius Gad/Rasmus Gad - Lars Lynge/Jan-Erik Ørum-Petersen 6/1 5/7 (10-8)
Mixdouble: Kirsten Lund Hermansen/Bo Søndergaard - Helle Hansen/Niels Alexandersen 7/5 7/6
Taber-Mixfinale: Lone Kirketerp/Erik Segel - Carlijn Steinweg/Mogens Eriksen 6/7(5) 7/6(4) (10-8)

B-herresingle: Julius Gad - Thomas Sjøgreen 6/2 6/1
B-herredouble: Holger Lund Christensen/Henrik Korr - Peter Horslev/Tommy Hansen 6/4 6/1
C-damesingle: Lisbeth Andersen - Lone Kirketerp 6/1 6/3
RTKs 50+veteraner vinder bronze ved hold-DM 2017
RTKs 50+veteraner vinder bronze ved hold-DM 2017

RTKs 50+veteraner vinder bronze ved hold-DM 2017

Veteran-hold-DM 2.+3. september i Aarhus 1900/ALTS.
RTKs 50+veteraner vandt BRONZE med en 7-1 sejr over Fruens Bøge
Holdet bestod af Anni Michelsen, Tina Bagai, Merete Andersen, Jan-Erik Ørum-Petersen, Lars Lynge, Lars Knudsen, Steffen Storgaard og Asger Gade.

RTKs 70+veteraner tabte knebent 4-3 til Fruens Bøge i kampen om bronze.
Holdet bestod af Lise Søgaard Christensen, Edda Storgaard, Mariann Dejbjerg, Claus Ege Nielsen, Ole Caprani, Svend Hvidberg og Mogens Eriksen.
RTKs 50+veteraner jyske mestre 2017
RTKs 50+veteraner jyske mestre 2017

RTKs 50+veteraner jyske mestre 2017

RTKs stærke 50+veteraner genvinder JM 2017
Onsdag 16/8 vandt RTKs 50+hold sin femte sejr i år, genvandt hermed JM 2017 og skal hermed repræsentere RTK ved hold-DM, som afholdes lørdag 2/9 og søndag 3/9 i ALTS og Aarhus 1900

RTKs 50+hold har bestået af: Anni Michelsen, Tina Bagai, Merete Andersen, Asger Gade, Jan-Erik Ørum-Petersen, Lars Knudsen, Lars Lynge, Henning Norup og Steffen Storgaard
 
DM til Anni Michelsen ved veteran-DM 2017 i HIK

DM til Anni Michelsen ved veteran-DM 2017 i HIK

GULD og SØLV til Anni Michelsen ved veteran-DM i HIK uge 31/2017
Ved veteran-DM i HIK uge 31 har Anni Michelsen flot sammen med Dorthe Bonnesen fra HRT vundet GULD i DD-55+ med en 6/3 6/2 sejr.
Herudover har Anni sammen med Christian Risager vundet SØLV - tabte knebent med 7/6 7/6 finalen i MD-55+.
Endelig har en "gammel RTKer" Lars Berno Hansen vundet GULD i HD-50+
Veteran-JM juni 2017: 6 RTK-mestre
Veteran-JM juni 2017: 6 RTK-mestre

Veteran-JM juni 2017: 6 RTK-mestre

6 RTK-mestre ved veteran-JM i ALTS 10.-11. juni 2017
DS45+: Merete Andresen - Lone Dall: 7/5 6/4
HS65+: Erik Segel - Børge Andersen, ALTS: 6/1 6/2
DD45+: Lone Dall/Merete Andersen - Nina Løchte/Henriette Malcolm Løvborg, Silkeborg: 2/6 6/1 10-7
HD50+: Lars Lynge/Christian Buus Andersen - Erik Sejersen/Thorkild Bisgaard, ALTS: 6/1 0-6 10-8
MD45+: Lone Dall/Lars Lynge - Merete Andersen/Søren Højgaard: 6/0 6/2
MD55+: Kirsten Lund Hermansen/Erik Segel - Birgit Skovgaard/Einar From, ALTS: 6/1 6/3
Anni Michelsen og Merete Andersen vinder DM 2017
Anni Michelsen og Merete Andersen vinder DM 2017

Anni Michelsen og Merete Andersen vinder DM 2017

Ved Veteran-DM inde har Anni og Merete fredag 31. marts vundet DM i Rundforbihallen sammen i DD55+ - Anni dobbelt mester ved også at vinde MD55+.
Finale DD55+: Anni Michelsen/Merete Andersen - Jenny Rylander/Mona Slothuus (Frederikssund/Lyngby) 6/3 7/5
Finale MD55+: Anni Michelsen/Christian Risager (Hillerød) - Jenny Hannestad/Thomas Kønigsfeldt (Vedbæk) 6/2 6/4
 
Veteran-JM 13.-15. januar 2017

Veteran-JM 13.-15. januar 2017

7 RTKere JM-mestre + Anni Michelsen og Asger Gade vinder fairplay-prisen
DS 45-50: Lene Søberg - Sidse Trier (Esbjerg) 2/6 6/4 (10-5)
HS 50: Jan-Erik Ørum-Petersen - Troels Klausen (Silkeborg) 6/4 7/5
HS 55: Alan Rasmussen - Leif Nielsen (ALTS) 6/1 6/2
DD 50-55: Lone Dall/Merete Andersen - Nina Løchte/Henriette Malcolm (Silkeborg) 6/2 7/6
HD 40-45: Jan-Erik Ørum-Petersen/Alan Rasmussen - Lars Elkjær (Randers)/Troels Klausen (Silkeborg) 6/3 6/7 (10-7)
HD 60: Ernst Max Nielsen/Sven Ørnø (ALTS) - Børge Guldbrandt/Per Barnung (ALTS) 6/3 6/4
MD 50-55: Merete Andersen/Per Barnung (ALTS) - Anni Michelsen/Asger Gade 6/4 6/4
RTKs klubfinaler 2016
RTKs klubfinaler 2016

RTKs klubfinaler 2016

Resultat af seniorfinaler lørdag 17. september 2016
A-damesingle: Merete Andersen - Anni Michelsen 2/6 7/6(3) 6/4
A-herresingle: Rasmus Gad - Jan-Erik Ørum-Petersen 7/5 6/3
A-damedouble: Anni Michelsen/Mette Espersen - Merete Andersen/Lone Dall 4/6 6/4 6/4
A-herredouble: Rasmus Gad/Julius Gad - Lars Lynge/Jan-Erik Ørum-Petersen 6/4 6/4
A-mixdouble: Merete Andersen/Asger Gade - Tina Gad/Rasmus Gad 6/2 6/3
B-herresingle: Mads Sejr Jensen - Torben Østergaard Nielsen 3/6 6/3 6/4
B-herredouble: Mads Sejr Jensen/Thomas Sjøgreen - Søren Jessen/Bo Søndergaard 6/2 6/2
Veteran-50+single: Jan-Erik Ørum-Petersen - Lars Lynge 6/1 6/2
Veteran-50+double: Peter Møller/Peter Grøn - Ole Bonderup/Søren Lyhne 6/3 6/1
Veteran-60+single: Ernst Max Nielsen - Anders Lange 2/4 RTD
Veteran-60+double: Claus Ege/Ernst Max Nielsen - Niels-Jørgen Pihlkjær/Erik Segel 4/6 6/0 7/5
Veteran-DM 2016: Sølv og bronze til hhv.60+ og 50+
Veteran-DM 2016: Sølv og bronze til hhv.60+ og 50+

Veteran-DM 2016: Sølv og bronze til hhv.60+ og 50+

Ved weekendens veteran-DM i HIK har RTKs 60+ og 50+hold vundet hhv. sølv- og bronzemedaljer
60+ tabte 6-2 til Lyngby i finalen
50+ vandt over Fruend Bøge i kampen om bronze.

Følgende har deltaget på holdene:
60+: Liz Abildgaard, Kirsten Lund Hermansen, Ulla Hansen, Bodil Sørensen, Anders Lange, Jan Børjesson, Claus Ege Nielsen, Ernst Max Nielsen, Carsten Schødt Pedersen, Bent Jørgensen, Jørgen Hvass, Steen Stenstrup og Erik Segel
50+: Anni Michelsen, Tina Kjær Bagai, Anette Sejr, Asger Gade, Erik Eibye, Lars Lynge, Lars Knudsen, Jan-Erik Ørum-Petersen, Henning Norup og Steffen Storgaard

Flere billeder i RTKs "Scrapbog"
RTKs 50+ og 60+-veteranhold vinder JM 2016
RTKs 50+ og 60+-veteranhold vinder JM 2016

RTKs 50+ og 60+-veteranhold vinder JM 2016

RTKs 50+ og 60+ veteranhold har onsdag aften vundet JM for hold og skal repræsentere JTU ved veteran-DM i HIK 9.-10. september.

RTKs 50+veteranhold har bestået af:
Anni Michelsen, Tina Kjær Bagai, Anette Sejr, Asger Gade, Erik Eibye, Lars Lynge, Lars Knudsen, Jan-Erik Ørum-Petersen, Henning Norup og Steffen Storgaard

RTKs 60+veteranhold har bestået af:
Liz Abildgaard, Kirsten Lund Hermansen, Ulla Hansen, Bodil Sørensen, Anders Lange, Jan Børjesson, Claus Ege Nielsen, Ernst Max Nielsen, Carsten Schødt Pedersen, Bent Jørgensen, Jørgen Hvass, Steen Stenstrup og Erik Segel
RTKs klubfinaler 2015
RTKs klubfinaler 2015

RTKs klubfinaler 2015

Resultet af seniorfinaler lørdag 12. september 2015
A-damesingle: Mette Espersen - Merete Andersen 7/5 4/6 6/4
A-herresingle: Rasmus Gad - Jan-Erik Ørum-Petersen 6/2 6/2
A-damedouble: Anni Michelsen/Mette Espersen - Merete Andersen/Lone Dall 7/5 6/4
A-herredouble: Erik Eibye/Jan-Erik Ørum-Petersen - Rasmus Gad/Simon Sejr Jensen 4/6 6/2 6/3
A-mixdouble: Merete Andersen/Anders Lange - Anette Sejr/Martin Skovgaard 6/4 6/4
B-herresingle: Mads Christensen - Claus Ege Nielsen 6/1 6/2
B-herredouble: Ernst Max Nielsen/Claus Ege Nielsen - St. Michelsen/Ole Bonderup 6/0 6/3
Veteran-45+single: Jan-Erik Ørum-Petersen - Erik Eibye 6/0 RTD
Veteran-55+single: Erik Segel - Anders Lange 6/4 3/6 7/5
Veteran-45+HD: Asger Gade/Martin Skovgaard - Søren Højgaard/Morten Nielsen 6/2 6/4
Veteran-55+HD: Henning Norup/Jan Børjesson - Lars Vinter-Jensen/Anders Lange 7/6(1) 6/0
Individuelle resultater for RTK'ere 2014
Individuelle resultater for RTK'ere 2014

Individuelle resultater for RTK'ere 2014

Individuelle resultater for RTKere 2014

Ved JM januar-14 vandt RTK seks mesterskaber og syv finalepladser til RTK:
De 6 JM-mestre:
U18-Drengesingle: Rasmus Gad - Christoffer Kousgaard Kristensen (Holstebro): 6/3, 6/2
DS 50+: Kirsten Lund Hermansen - Merete Andersen: 6/7, 6/1 (10-7)
HS 50+: Erik Eibye - Lars Knudsen: 6/1, 6/0
DD 50-55: Anni Michelsen/Tina Bagai - Berit S. Larsen/Karen Meyer (HEI): 6/1, 6/1
MD 50-55: Anni Michelsen/Asger Gade - Lone Dall/Lars Knudsen: 6/2, 6/1
MD 60-65: Kirsten Lund Hermansen/Erik Segel - Birgit Skovgaard/Einar From (ALTS): 6/1, 7/6
Yderligere 5 finalepladser:
U12- Drengesingle B: Julius Kostopoulos (Skovbakken) - Julius Gad: 3/6, 6/2, 10-3
DD 60-65: Birgit Skovgaard (ALTS)/Dorte Popenda (Århus 1900) - Kirsten Hermansen/Inge-Lise Gade Hansen (ALTS): w.o.
HD 50+: Anders Barfod/Jochim Kempe (Brabrand) - Martin Skovgaard/Asger Gade: 7/5, 6/4
HD 65-70: Niels Emery/Erik Bredahl (Aalborg TK) - Erik Segel/Niels-Jørgen Pihlkjær: 4/6, 6/2 (10-8)
MD 40-45: Birgitte Berg/Jan Christoffersen (Århus 1900) - Tina og Jacob Bagai (Århus 1900): 7/5, 3/6 (10-8)

Jysk veteranmesterskab udendørs (juni-14 i ALTS):
HS 50+: Erik Eibye - Lars Knudsen: 4/6, 6/3 (10-8)
HS 65+: Erik Segel - Einar From (ALTS): 6/2, 7/6
HD 50+: Erik Eibye/Jan Erik Ørum Petersen - Lars Knudsen/Lars Lynge: 6/1, 7/5
HD 55+: Anders Lange/Erik Sejersen (ALTS) - Frank Steen Petersen/Kaj Ambrosius (HEI): 6/0, 6/1
DD 40+: Birgitte Berg/Charlotte H. Lauridsen (Århus1900) - Merete Andersen/Lone Dall: 7/5, 5/7 (10-8)
DD 55+: Birgit Skovgaard (ALTS)/Dorte Popenda (Århus1900) - Kirsten Lund Hermansen/Inge Lise Hansen (ALTS): 6/3, 6/0
HD 40+: Scot Christensen (Herning)/Lars Elkjær (Randers) - Morten Nielsen/Søren Højgaard: 6/4, 6/1
HD 65+: Niels Emery/Erik Bredahl (Aalborg TK) - Erik Segel/Einar From (ALTS): 6/2, 6/3
MD 60+: Birgit Skovgaard/Flemming Jørgensen (ALTS) - Kirsten Lund Hermansen/Erik Segel: 6/2,6/2

2 RTKere vindere i Lesley Cup i ALTS
Erik Eibye vandt Veteran +50, Erik Segel vandt Veteran +60 og Lars Lynge spillede sig i finalen i kategori 3

Marselis OPEN: Erik Eibye vandt HS med sejr over Lars Lynge, RTK

DM veteranmesterskab udendørs (august-14 i Gilleleje):
Anni Michelsen/Erik Eibye vandt MD50+finalen med 3/6, 7/5 (10/7)
Erik Eibye spillede sig i HS50+-finalen med 6/1, 0/6 (11/9)
Anni Michelsen tabte semifinale i DS55+ med 2/6, 7/5 (10/4)
Anni Michelsen/Birgitte Berg (Århus 1900) tabte i semifinalen DD45+ 6/2, 6/3
Jørgen Pihlkjær og Elo Jepsen (HEI) tabte semifinale i HD65+ 6/4, 6/2

Ved JM januar-15 vandt RTK seks mesterskaber og seks finalepladser til RTK:
De 6 JM-mestre:
HS 50+: Lars Knudsen - Lars Lynge: 7/6, 6/3
DD 50+: Lone Dall/Merete Andersen - Anne Gade (ALTS)/Kirsten Lund Hermansen: 6/3, 6/3
HD 50+: Lars Knudsen/Lars Lynge - Anders Barfod (ALTS)/Jochim Kempe (Brabrand): 6/3, 7/6
HD 65-70: Niels-Jørgen Pihlkjær/Erik Segel - Niels Emery/Erik Bredahl (Aalborg TK): 6/2, 7/6
MD 40-45: Dorte Bager Andersen/Asger Gade - Birgitte Berg/Jan Christoffersen (Århus 1900): 4/6, 6/4 (10-4)
MD 50-55: Lone Dall/Lars Knudsen - Merete Andersen/Anders Lange: w.o.
Yderligere 3 finalepladser, dvs. 6 i alt:
DS 55-60: Lisbeth Nielsen (Viborg) - Kirsten Lund Hermansen: 7/6, 6/1
HD 55-60: Jørn Harder/Morten Thomsen (Århus 1900) - Erik Sejersen (ALTS)/Anders Lange: 2/3 rtd
MD 60-65: Birgit Skovgaard/Flemming Jørgensen (ALTS) - Kirsten Lund Hermansen/Erik Segel: 6/3 6/2
Resultater fra holdturneringen 2014
Resultater fra holdturneringen 2014

Resultater fra holdturneringen 2014

1. holdet, Jyllandsserien, damer: RTKs oprykkede jyllandsseriehold for damer vandt alle deres 5 kampe og dermed rykkede RTKs bedste damer op i 2. division.

1. holdet, 2. division VEST, herrer: RTKs herrer vandt deres fire første kampe - og da topkampen 16/8 på RTKs anlæg mod Give sluttede 3-3 rykkede RTKs bedste herrer dermed op i 1. division.

2. holdet, Jyllandsserien, herrer: vandt 2 kampe med 6-0, spillede 3 kampe uafgjort 3-3 og sluttede som en flot nummer 3.

3. holdet, serie 3, herrer: vandt 2 kampe med hhv. 6-0 og 4-2, tabte 1 kamp med 4-2. Holdet vandt sin pulje og rykkede op i serie 2.

40+veteranholdet, jyllandsserien: tabte sine kampe med 8-0, 7-1 og 5-3 mod hhv. stærke Århus 1900 og Randers, men slutter som nummer 2 i kampen om JM, da Randers trak sit hold efter sommerferien.

50+veteranholdet, jyllandsserien: vandt sine 4 første kampe med 8-0 og med 7-1 over Århus 1900 blev RTK jyske mestre for andet år i træk - ved DM for hold i Harreskov-Værløse vandt RTK SØLV!

50+veteranholdet, region A: Vandt 2 kampe med 5-1 og tabte 2 kampe med 5-1 og 4-2 og blev dermed
nummer 3 i oprykningsspillet.

60+veteranholdet, jyllandsserien: vandt begge sine kampe før sommerferien med hhv. 8-0 og 5-3 og vandt dermed sin pulje. I vinderspillet efter sommerferien om JM tabte holdet til hhv. ALTS og Århus 1900 med 5-3 og 6-2 og sluttede som nummer 3 i Jylland.

Atter mange flotte præstationer også 2014!
RTK klubmestre 1980 til 2018
RTK klubmestre 1980 til 2018

RTK klubmestre 1980 til 2018

Vindere af RTKs klubturnering 1980
Drengesingle: Peter Bredal
A-damesingle: Lotte Hemmer-Hansen
A-herresingle: Niels Bach
A-damedouble: Kirsten Meinertz/Hanne Ormstrup
A-herredouble: Jan Jacobsen/Niels Bach
A-mixdouble: Lise Mikkelsen/Peter Kofoed Laursen
B-herresingle: Klaus Antonsen
Old boys single: John Vang
Old boys double: Niels Havsteen/Valter Poulsen

Vindere af RTKs klubturnering 1981
Drengesingle: Peter Bredal
A-damesingle: Pia Thykjær
A-herresingle: Niels Bach
A-damedouble: Ulla Laursen/Pia Thykjær
A-herredouble: Jan Schram/Niels Stær
A-mixdouble: Lise Mikkelsen/Peter Kofoed Laursen
B-herresingle: Carsten Schødt Pedersen
Old boys single: John Vang
Old boys double: Niels Havsteen/Valter Poulsen

Vindere af RTKs klubturnering 1982
Drengesingle: John Adamsen
A-damesingle: Kirsten Meinerts
A-herresingle: Peter Bredal
A-damedouble: Ulla Laursen/Pia Thykjær
A-herredouble: Lars Berno/Erik Segel
A-mixdouble: Else Kriegbaum/Erik Segel
B-damesingle: Karen Lund
B-herresingle: Otto Larsen
Veteransingle: John Vang
Veterandouble: Niels Havsteen/Valter Poulsen
Superveteransingle: Johan Bender

Vindere af RTKs klubturnering 1983
U12-drengesingle: Jacob Larsen
U14-drengesingle: Jesper Elligsøe
U16-drengesingle: Christian Berg
A-damesingle: Pia Thykjær
A-herresingle: Peter Bredal
A-damedouble: Ulla Laursen/Pia Thykjær
A-herredouble: Niels Stær/Erik Segel
A-mixdouble: Pia Thykjær/Peter Bredal
B-damesingle: Fritze Jørgensen
B-herresingle: Peter Møller
Veteransingle: John Vang
Veterandouble: Erik Nygaard/John Vang
Superveteransingle: Jørgen Hjort

Vindere af RTKs klubturnering 1984
U14-drengesingle: Jacob Larsen
U16-drengesingle: Jesper Holmstrup
A-damesingle: Pia Thykjær
A-herresingle: Peter Bredal
A-damedouble: Liz Abildgaard/Susanne Opstrup
A-herredouble: Lars Berno/Peter Bredal
A-mixdouble: Kirsten Meinertz/Lars Berno
B-damesingle: Dorte Søndergaard
B-herresingle: John Adamsen
Veteransingle: John Vang
Veterandouble: Niels Havsteen/Valter Poulsen
Superveteransingle: Johan Bender

Vindere af RTKs klubturnering 1985
U12-drengesingle: Thomas Larsen
U14-pigesingle: Anne Mette Bærendsen
U14-drengesingle: Jacob Larsen
U18-drengesingle: Jesper Holmstrup
A-damesingle: Pia Thykjær
A-herresingle: Peter Bredal
A-damedouble: Ulla Laursen/Pia Thykjær
A-herredouble: Lars Berno/Peter Bredal
A-mixdouble: Pia Thykjær/Peter Bredal
B-damesingle: Karen Lund
B-herresingle: Jesper Elligsøe
B-damedouble: Bodil Thøgersen/Dorte Søndergaard
B-herredouble: Jørn Andersen/Elo Jepsen
B-mixdouble: Fritze Jørgensen/Erik Møller
Veteransingle: Lise Mikkelsen
Veterandouble: Erik Nygaard/John Vang
Superveteransingle: Johan Bender

Vindere af RTKs klubturnering 1986
U12-drengesingle: Thomas Larsen
U16-drengesingle: Jacob Larsen
U18-drengesingle: Jesper Holmstrup
A-damesingle: Lise Mikkelsen
A-herresingle: Peter Bredal
A-damedouble: Kirsten Meinertz/Else Kriegbaum
A-herredouble: Lars Berno/Peter Møller
A-mixdouble: Kirsten Meinertz/Lars Berno
B-damesingle: Bodil Thøgersen
B-herresingle: Torben Rask
B-damedouble: Fritze Jørgensen/Ulla Lanstrop
B-herredouble: Niels Havsteen/Per Wichmand
B-mixdouble: Stephanie og Per Wichmand
Veteransingle: John Vang
Veterandouble: Ib Magussen/Elo Jepsen
Superveteransingle: Johan Bender

Vindere af RTKs klubturnering 1987
A-damesingle: Lise Mikkelsen
A-herresingle: Lars Berno
A-damedouble: Kirsten Meinertz/Else Kriegbaum
A-herredouble: Jesper Holmstrup/Peter Bredal
A-mixdouble: Kirsten Meinertz/Lars Berno
B-damesingle: Dorte Bager
B-herresingle: Poul Sunn
B-damedouble: Edda Storgaard/Nina Rosenquist
B-herredouble: Jørgen Kjær/Holger Lund Christensen
B-mixdouble: Helle Hansen/Larry Hansen
Veteransingle: Claus Ege
Veterandouble: Ib Magussen/Elo Jepsen
Superveteransingle: Jørgen Hjorth

Vindere af RTKs klubturnering 1988
U14-drengesingle: Christian Wichmand
A-damesingle: Lise Mikkelsen
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Ulla Laursen/Lise Mikkelsen
A-herredouble: Lars Berno/Peter Møller
A-mixdouble: Helene Warrer/Steen Tophøj
B-damesingle: Helle Hansen
B-herresingle: Jacob Larsen
B-damedouble: Naja Frederiksen/Helle Hansen
B-herredouble: Jørgen Kjær/Holger Lund Christensen
B-mixdouble: Anja Hemmer-Hansen/Mads Nygaard
Veteransingle: Erik Nygaard
Veterandouble: Ib Magussen/Elo Jepsen
Superveteransingle: Jørgen Ravn

Vindere af RTKs klubturnering 1989
U12-drengesingle: Henrik Hansen
U14-drengesingle: Mikkel Hemmer-Hansen
U14-drengedouble: Jeppe Barckmann/Mikkel Hemmer-Hansen
A-damesingle: Liz Abildgaard
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Kirsten Meinertz/Else Kriegbaum
A-herredouble: Lars Berno/Peter Møller
A-mixdouble: Kirsten Meinertz/Lars Berno
B-damesingle: Edda Storgaard
B-herresingle: Flemming Sunn
B-herredouble: Gert og Uffe Jakobsen
B-mixdouble: Hanne og Uffe Jakobsen
C-damesingle: Alice Madsen
Veteransingle: John Vang
Veterandouble: Ib Magussen/Elo Jepsen
Superveteransingle: Johan Bender

Vindere af RTKs klubturnering 1998
U12-pigesingle: Sanne Hansen
U12-drengesingle: Kasper Weihrauch
U14-drengesingle: Mik Hulgaard
U14-drengedouble: Niklas Frost Iversen/Robert Fabrin
U16-drengesingle: Anders Weihrauch
U16-drengedouble: Anders Weihrauch/Mik Hulgaard
U18-drengesingle: Mads Valentin
A-damesingle: Dorte Hinke
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Dorte Bager/Dorte Hinke
A-herredouble: Asger Gade/Steffen Storgaard
A-mixdouble: Helene Dalby/Steen Tophøj
B-damesingle: Anne Karoline Iversen
B-herresingle: Klaus Gad
B-damedouble: Marianne Rasmussen/Anne Karoline Iversen
B-herredouble: Michael Elgaard/Henning Norup
B-mixdouble: Eva Leth/Elo Jepsen
C-damesingle: Mette Wenneberg
C-herresingle: H. C. Bech Thøgersen
Veteransingle: Erik Segel
Veterandouble: Henrik Schrøder/Niels Jørgen Pihlkjær
Superveteran: Ole Wang

Vindere af RTKs klubturnering 1999
U12-drengesingle: Kasper Weihrauch
U14-drengesingle: Robert Fabrin
U16-drengesingle: Mik Hulgaard
U16-drengedouble: Anders Weihrauch/Mik Hulgaard
U18-drengesingle: Søren Stranne
A-damesingle: Dorte Hinke
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Birgit Rundberg/Jette Poulsen
A-herredouble: Steen Tophøj/Niels Printz
A-mixdouble: Naja B. Andersen/Lars Berno
B-damesingle: Grete Brønd
B-herresingle: Mads Nygård
B-herredouble: Peter Møller/Erik Bager
B-mixdouble: Tina og Klaus Gad
C-damesingle: Marianne Hager
C-herresingle: Søren Stranne
Veteransingle: Erik Segel
Veterandouble: Carsten Schødt Pedersen/Erik Segel
Superveteransingle: Erik Nygaard

Vindere af RTKs klubturnering 2000
U12-pigesingle: Pernille Jensen
U12-drengesingle: Cato Vestergaard
U12-drengedouble: Mikkel Hvass/Anders Guldmann
U14-drengesingle: Aske Kornum Andersen
U16-drengesingle: Peter Sloth
A-damesingle: Aase Bunk
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Liz Abildgaard/Aase Bunk
A-herredouble: Peter Friese/Steen Tophøj
A-mixdouble: Helene Dalby/Steen Tophøj
B-damesingle: Aase Hoeck
B-herresingle: Ole Kjær
B-damedouble: Anne Karoline Iversen/Marianne Rasmussen
B-herredouble: Ole og Jørgen Kjær
B-mixdouble: Anne-Grethe og Martin Skovgaard
C-damesingle: Karin Dam Petersen
C-herresingle: Bo Andersen
Veteransingle: Erik Segel
Superveteran: Erik Nygaard

Vindere af RTKs klubturnering 2001
U12-drengesingle: Cato Vestergaard
U12-drengedouble: Jonas Madsen/Frederik Kornum Andersen
U14-pigesingle: Pernille Jensen
U14-drengesingle: Kasper Weihrauch
U14-pigedouble: Pernille Jensen/Mai Høeg Johansen
U14-drengedouble: Michael Skovgaard/Cato Vestergaard
U16-pigesingle: Sanne Hansen
U16-drengesingle: Rasmus Dreyer Christensen
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Steen Tophøj
A-damedouble: Liz Abildgaard/Aase Bunk
A-herredouble: Christian Dahlbom/Lars Berno
A-mixdouble: Anette Sejr/Lars Berno
B-damesingle: Birgit Rundberg
B-herresingle: Claus Mundus
B-damedouble: Anne Karoline Iversen/Lisbeth Glargård
B-herredouble: Ole og Jonas Kjær
B-mixdouble: Anne Karoline Iversen/Carl Langtved
C-damesingle: Louise Hindsgaul
Veteransingle: Jan Børjesson
Superveteran: Mogens Eriksen

Vindere af RTKs klubturnering 2002
U12-pigesingle: Anne Jakobsen
U12-drengesingle: Nikolaj Toxværd
U12-mixdouble: Signe Pedersen/Nikolaj Toxværd
U14-pigesingle: Pernille Jensen
U14-drengesingle: Cato Vestergaard
U14-pigedouble: Rikke Søndergaard/Sofia Stenstrup
U14-drengedouble: Jonas Madsen/Frederik Kornum Andersen
U16-drengesingle: Kasper Weihrauch
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Søren Huvendick
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Lars Berno/Erik Segel
A-mixdouble: Dorte Bager/Søren Huvendick
B-damesingle: Susanne Dybdahl
B-herresingle: Jørgen Hvass
B-damedouble: Lone Riisbøll/Vibeke Ørntoft
B-herredouble: Peter Møller/Erik Bager
B-mixdouble: Bodil Sørensen/Bo Søndergaard
C-herresingle: Dan Barlag
Veteransingle: Erik Segel
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen
Superveteransingle: Daniel Cheret

Vindere af RTKs klubturnering 2003
U12-pigesingle: Liza Langtved
U12-drengesingle: Rasmus Barlag
U12-drengedouble: Rasmus Barlag/Nikolaj R. Toxværd
U12-mixdouble: Signe Pedersen/Nikolaj R. Toxværd
U14-drengesingle: Cato Vestergaard
U14-drengedouble: David Friese/Jakob Wang
U16-pigesingle: Pernille Jensen
U16/18-drengesingle: Michael Skovgaard
U16-pigedouble: Kirstine Biltoft-Knudsen/Nicoline Vestergaard
U16/18-drengedouble: Niels Petersen/Michael Skovgaard
A-damesingle: Sara Frost
A-herresingle: Erik Eibye
A-damedouble: Mette Espersen/Dorte Bager
A-herredouble: Lars Berno/Søren Huvendick
A-mixdouble: Helle Hansen/Jan Børjesson
B-damesingle: Vibeke Ørntoft
B-herresingle: Lars Toftgaard
B-damedouble: Grete Brønd Jensen/Birgit Rundberg
B-herredouble: Jørgen Hvass/Jørn Laursen
B-mixdouble: Mette Espersen/Torben Østergaard
C-damesingle: Birthe Risinge
C-herresingle: Jens Bach Nielsen
Veteransingle: Jan Børjesson
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen
Superveteransingle: Carsten Schødt Pedersen

Vindere af RTKs klubturnering 2004
U12-pigesingle: Josephine Ross Toft
U12-drengesingle: Kasper Strand
U12-drengedouble: Søren Lassen/Mads Sand
U12-mixdouble: Olivia Vestergaard/Kasper Strand
U14-pigesingle: Anne Herdal Jakobsen
U14-drengesingle: Jesper Bruun Hansen
U14-pigedouble: Anne Herdal Jakobsen/Signe Pedersen
U14-drengedouble: Jesper Bruun Hansen/Kasper Strand
U14-mixdouble: Anne Herdal Jakobsen/Nikolaj R. Toxværd
U16-pigesingle: Pernille Jensen
U16-drengesingle: Kasper Hald
U16-drengedouble: David Friese/Jakob Wang
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Morten Pryds
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Lars Berno/Søren Huvendick
A-mixdouble: Liz Abildgaard/Søren Huvendick
B-damesingle: Bodil Thøgersen
B-herresingle: Ole Bonderup
B-damedouble: Charlotte Corydon/Tina Gad
B-herredouble: Svend Hvidbjerg/Ole Bonderup
B-mixdouble: Ulla Bechtold/Mogens Eriksen
Veteransingle: Steffen Storgaard
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen
Superveteransingle: Erik Segel

Vindere af RTKs klubturnering 2005
U14-pigesingle: Josephine Ross Toft
U14-drengesingle: Nikolaj Toxværd
U14-drengedouble: Nikolaj Toxværd/Rasmus Barlag
U14-mixdouble: Josephine Ross Toft/Frederik Christiansen
U16-drengesingle: Kasper F. Hald
U16/14-pigedouble: Anne Herdal Jakobsen/Signe Pedersen
U16-drengedouble: David Friese/Jakob Wang
U18-pigesingle: Pernille Jensen
U18-pigedouble: Pernille Jensen/Mai Høeg Johansen
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Morten Pryds
A-damedouble: Liz Abildgaard/Mette Espersen
A-herredouble: Lars Berno/Søren Huvendick
A-mixdouble: Susanne Hamann Gade/Asger Gade
B-damesingle: Bodil Sørensen
B-herresingle: Michael Christiansen
B-damedouble: Lone Riisbøll/Vibeke Ørntoft
B-herredouble: Jacob Kjær/Jørgen Kjær
B-mixdouble: Vibeke Ørntoft/Esben Segel
C-damesingle: Lone Dall
Veteransingle: Steffen Storgaard
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen

Vindere af RTKs klubturnering 2006
U10/12-drengesingle: Rasmus Gad
U14-drengesingle: Mads Sand
U16-pigesingle: Lærke Petersen
U16-drengesingle: Kasper F. Hald
U16-drengedouble: Jesper Bruun Hansen/Kasper Strand
U18-pigesingle: Nicoline Vestergaard
U18-drengesingle: David Friese
U18-pigedouble: Mai Høeg Johansen/Nicoline Vestergaard
U16/18-drengedouble: David Friese/Jakob Wang
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Steen Espersen McCormick
A-damedouble: Liz Abildgaard/Mette Espersen
A-herredouble: Lars Berno/Søren Huvendick
A-mixdouble: Susanne Hamann Gade/Asger Gade
B-damesingle: Grete Brønd
B-herresingle: Esben Segel
B-damedouble: Karin Petersen/Lisbeth Pedersen
B-herredouble: Torben Weihrauch/Steen Stenstrup
B-mixdouble: Mona Krog/Jørgen Hvass
Veteransingle: Steffen Storgaard
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen

Vindere af RTKs klubturnering 2007
U12-pigesingle: Louise Sjøgren
U12-drengesingle: Thomas Sjøgren
U12-drengedouble: Rasmus Sejr Gad/Mads Sejr
U12-mixdouble: Louise Sjøgren/Thomas Sjøgren
U16-pigesingle: Lærke Petersen
U16-drengesingle: Oliver Abildsten
U16-drengedouble: Mads Sand/ Frederik Arve
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Erik Eibye
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Asger Gade/ Erik Eibye
A-mixdouble: Anette Sejr Hansen/Asger Gade
B-damesingle: Birgitte T. Espersen
B-herresingle: Michael Christiansen
B-damedouble: Charlotte Corydon/Tina Gad
B-herredouble: Torben Weihrauch/Steen Stenstrup
B-mixdouble: Birgitte T. Espersen/Søren Jessen
Veteransingle: Erik Eibye
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen
Supeveteransingle: Erik Segel

Vindere af RTKs klubturnering 2008
U12/14-drengesingle: Rasmus Sejr Gad
U12/14-drengedouble: Rasmus Sejr Gad/Mads Sejr Jensen
U16-drengesingle: Peter Oscar F. Hald
U16-drengedouble: Kasper Strand/Jesper Bruun Hansen
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Steen Espersen McCormick
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Steen Espersen McCormick/Erik Segel
A-mixdouble: Helle Herdel Hansen/Jan Børjesson
B-damesingle: Lone Dall
B-herresingle: Ole Juel Thiis Knudsen
B-damedouble: Lone Dall/Inge Larsen
B-herredouble: Lars Pedersen/Mogens Eriksen
B-mixdouble: Bodil Sørensen/Bo Søndergaard
Veteransingle: Steffen Storgaard
Veterandouble: Jan Jakobsen/Jesper Petersen

Vindere af RTKs klubturnering 2009
U10-pigesingle: Amalie Biltoft-Knudsen
U14-drengesingle: Rasmus Gad
U14-drengedouble: Rasmus Gad/Carl Emil Ejlskov
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Erik Eibye
A-damedouble: Anni Michelsen/Kirsten Hermansen
A-herredouble: Asger Gade/Klaus Gad
A-mixdouble: Susanne Hamann Gade/Asger Gade
B-herresingle: Michael Christiansen
B-herredouble: Peter Horslev/Mogens Yde Knudsen
B-mixdouble: Bodil Sørensen/Bo Søndergaard
Veteransingle: Erik Eibye
Veterandouble: Jesper Petersen/Steen Stenstrup
Supervet.single: Erik Segel

Vindere af RTKs klubturnering 2010
U12-pigesingle: Metteline Sejr Gad
U12-drengesingle: Oliver Skovgaard
U12-pigedouble: Metteline Sejr Gad/Nanna Sejr Jensen
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Erik Eibye
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Asger Gade/Klaus Gad
A-mixdouble: Merete Andersen/Erik Eibye
B-damesingle: Birgit Rundberg
B-herresingle: Michael Esmann
B-herredouble: Tommy Hansen/Michael Christiansen
B-mixdouble: Anne Karoline Iversen/Christen Frost
Veteransingle: Asger Gade - Jan Børjesson
Veterandouble: Henning Norup/Jan Børjesson

Vindere af RTKs klubturnering 2011
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Jan-Erik Ørum-Petersen
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Jan-Erik Ørum-Petersen/Steffen Storgaard
A-mixdouble: Metteline Sejr og Rasmus Gad
B-damesingle: Eva Allin
B-herresingle: Peter Horslev
B-herredouble: Peter Horslev/Mogens Yde Knudsen
B-mixdouble: Bodil Thøgersen/Svend Hvidberg
Veteransingle: Steffen Storgaard
Veterandouble: Michael Elgaard/Martin Skovgaard

Vindere af RTKs klubturnering 2012
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Jan-Erik Ørum-Petersen
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Jan-Erik Ørum-Petersen/Erik Eibye
A-mixdouble: Metteline Sejr Gad og Rasmus Gad
B-herresingle: Peter Horslev
B-damedouble: Mette Hald/Eva Allin
B-herredouble: Peter Møller/Mogens Eriksen
B-mixdouble: Mona F. Krog/Lars Høeberg
Veteransingle: Jan-Erik Ørum-Petersen
Veterandouble: Tommy Hansen/Jan Børjesson

Vindere af RTKs klubturnering 2013
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Jan-Erik Ørum-Petersen
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager
A-herredouble: Asger Gade/Klaus Gad
A-mixdouble: Lone Dall/Lars Knudsen
B-herresingle: Rasmus Horslev
B-damedouble: Mette Hald/Eva Allin
B-herredouble: Mads Sejr Jensen/Simon Sejr Jensen
B-mixdouble: Eva Allin/Ole Juel Thiis Knudsen
Veteransingle: Jan-Erik Ørum-Petersen
Supervet.single: Jan Børjesson
Veterandouble: Steffen Storgaard/Asger Gade

Vindere af RTKs klubturnering 2014
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Rasmus Gad
A-damedouble: Anni Michelsen/Dorte Bager Andersen
A-herredouble: Martin Skovgaard/Asger Gade
A-mixdouble: Anni Michelsen/Erik Eibye
B-herresingle: Henrik Korr
B-herredouble: Thomas Pallesen/Henrik Korr
B-mixdouble: Ulla Bechtold/Ole Bonderup
Veteran-45+single: Lars Lynge
Veteran-55+single: Steffen Storgaard
Veteran-65+single: Erik Segel
Veteran-45+double: Lars Lynge/Lars Knudsen
Veteran-55+double: Peter Møller/Ernst Max Nielsen

Vindere af RTKs klubturnering 2015
A-damesingle: Mette Espersen
A-herresingle: Rasmus Gad
A-damedouble: Anni Michelsen/Mette Espersen
A-herredouble: Erik Eibye/Jan-Erik Ørum-Petersen
A-mixdouble: Merete Andersen/Anders Lange
B-herresingle: Mads Christensen
B-herredouble: Ernst Max Nielsen/Claus Ege Nielsen
Veteran-45+single: Jan-Erik Ørum-Petersen
Veteran-55+single: Erik Segel
Veteran-45+herredouble: Asger Gade/Martin Skovgaard
Veteran-55+herredouble: Henning Norup/Jan Børjesson

Vindere af RTKs klubturnering 2016
A-damesingle: Merete Andersen
A-herresingle: Rasmus Gad
A-damedouble: Anni Michelsen/Mette Espersen
A-herredouble: Rasmus Gad/Julius Gad
A-mixdouble: Merete Andersen/Asger Gade
B-herresingle: Mads Sejr Jensen
B-herredouble: Mads Sejr Jensen/Thomas Sjøgreen
Veteran-50+single: Jan-Erik Ørum-Petersen
Veteran-50+double: Peter Møller/Peter Grøn
Veteran-60+single: Ernst Max Nielsen
Veteran-60+double: Claus Ege/Ernst Max Nielsen

Vindere af RTKs klubturnering 2017
A-damesingle: Anni Michelsen
A-herresingle: Rasmus Gad
Damedouble: Merete Andersen/Lone Dall
A-herredouble: Julius Gad/Rasmus Gad
"Åben Mixdouble": Kirsten Lund Hermansen/Bo Søndergaard
"Taber-Åben-Mixfinale": Lone Kirketerp/Erik Segel
B-herresingle: Julius Gad
B-herredouble: Holger Lund Christensen/Henrik Korr
C-damesingle: Lisbeth Andersen

Vindere af RTKs klubturnering 2018
A-damesingle: Anette Sejr
A-herresingle: Rasmus Sejr Gad
A-damedouble: Anette Sejr/Ulla Hansen
A-herredouble: Alexander Sunke/Rasmus Sejr Gad
A-mixdouble: Carlijn Steinweg/Erik Segel
B-damesingle: Annette Sandahl Christiansen
B-herresingle: Torben Lund
B-damedouble: Merete Rendbæk/Annette Sandahl Christiansen
B-herredouble: Ernst Max Nielsen/Torben Lund
Hovedsponsor
Sponsorer